Podróż Cilki – eBook (PDF, EPUB, MOBI)

 
Podróż Cilki ebook pdf

Podróż Cilki
Heather Morris

Wydawnictwo: Marginesy
Tłumacz: Kaja Gucio
ISBN: 978-83-66335-70-7
Język: Polski
Data wydania: 15 stycznia 2020
Rozmiar pliku: 1,6 MB
Zabezpieczenie: Znak Wodny

PODRÓŻ CILKI – OPIS EBOOKA

Książka Heather Morris jest kontynuacją słynnego światowego bestsellera “Tatuażysta z Auschwitz”.

Podczas trwającego prawie trzy lata pobytu w Auschwitz – stycznia 1945 roku. Nastoletnia dziewczyna Cilka Klein dostrzegła żołnierzy z Armii Czerwonej, zarówno u niej jak i u reszty ocalałych współwięźniów pojawiła się nadzieja na koniec cierpienia. Niestety władza komunistyczna oskarżyła główną bohaterkę o przeniewierstwo, dlatego została wysłana na piętnaście lat łagru w głębi Związku Radzieckiego – Syberii.

W ten własnie sposób rozpoczyna się długotrwała i pełna cierpień wędrówka Cilki. W związku z tym młoda bohaterka, która utraciła wszystkich bliskich znowu musi stawić czoło katorżniczym warunkom życia na niesprzyjającej ziemi i nieludzko ciężką pracą. Na Syberii kobieta spotyka zarówno brutalnych jak i tych dobrych ludzi, mądrych oraz bezkrytycznych… Nastoletnia dziewczyna od nowa uczy się ufać innym a także nawiązywać przyjaźń. W końcu pewnego dnia odnalazła coś, o czym nigdy nawet nie marzyła – Miłość.

Opowieść podróży młodej kobiety, którą Tatuażysta z Auschwitz, uważał za najdzielniejszą osobę, jaką kiedykolwiek poznał. To historia o wielkim bólu, ale zarówno o dzielności i heroiczności na przeciw okrucieństwa i nieuczciwości.

Podróż Cilki e-book Heather Morris do pobrania w formie elektronicznej książki (pdf, epub, mobi) Ebookland.pl

Pobierz eBook

FRAGMENT EBOOKA

***
"Obóz koncentracyjny Birkenau, Polska, 27 stycznia 1945 roku

Cilka wpatruje się w stojącego przed nią żołnierza, który przybył do obozu wraz z oddziałami wojska. Mężczyzna mówi coś po rosyjsku, potem po niemiecku. Jego sylwetka góruje nad osiemnastolatką. Du bist frei. Jesteś wolna. Cilka nie jest pewna, czy dobrze usłyszała. Jedyni Rosjanie, których do tej pory widziała w obozie, to jeńcy wojenni, wycieńczeni i niemal zagłodzeni na śmierć.

Czy to naprawdę możliwe, że wolność istnieje? Czyżby ten koszmar miał się wreszcie skończyć?

Kiedy dziewczyna nie reaguje, żołnierz pochyla się i kładzie dłonie na jej ramionach. Cilka natychmiast się kuli.

Mężczyzna szybko cofa ręce.

– Przepraszam, nie chciałem cię wystraszyć – mówi łamaną niemczyzną. Potrząsa głową i najwyraźniej dochodzi do wniosku, że go nie rozumie. Gestem pokazuje i powoli cedzi jeszcze raz to samo.

– Jesteś wolna. Jesteś bezpieczna. My jesteśmy Armia Radziecka, przyszliśmy tu wam pomóc.

– Rozumiem – szepcze Cilka i owija płaszcz ciaśniej wokół chudziutkiego ciała.

– Rozumiesz po rosyjsku?

Cilka kiwa głową – tak, rozumie. Wychowywała się wśród ludzi, którzy mówili po rusińsku, w dialekcie wschodnich Słowian.

– Jak masz na imię? – pyta mężczyzna.

Cilka patrzy żołnierzowi prosto w oczy i odpowiada głośno i wyraźnie.

– Nazywam się Cecilia Klein, ale przyjaciele mówią na mnie Cilka.

– Piękne imię – komentuje mężczyzna, a ona nie może się przyzwyczaić do widoku człowieka, który nie jest jednym z jej oprawców, a jednocześnie wygląda tak zdrowo. Znad pełnych policzków patrzą na nią błyszczące oczy, a spod czapki wystają pasma płowych włosów.

– Skąd pochodzisz, Cilko Klein?

Wspomnienia z jej dawnego życia z rodziną w Bardejovie zamazały się i wyblakły. Pamięć o tym bolała tak bardzo, że łatwiej było zapomnieć, udawać, że nigdy nie istniało.

– Z Czechosłowacji – mówi Cilka, a głos jej się łamie."

Author : Admin-Heoth

Redaktor portalu eBookland.pl. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.